ŠKOLSKI MEDNI DAN S HRVATSKIH PČELINJAKA
Autor: Dario Šperkov, Mira Ramljak, 7. 12. 2020.

Školski Medni dan u prvim razredima PŠ Crivac i Donje Ogorje održan je na sv. Ambrozija zaštitnika pčela i pčelara.

Na satu razrednika obilježili smo Medni dan.

Upoznali smo majku svih pčela maticu, pčele koje obavljaju najviše poslova radilice ali i mužjake trutove kojih je najmanje. Po cijeli dan pčele veselo zuje i lete oko šarenoga cvijeća i sakupljaju njihov sok nektar. Veselo odlaze svojim kućama košnicama. U košnicama u malenim posudicama saće marljive pčele odlažu sakupljeni sok nektar i tada nastaje med. Doznali smo tko su pčelari i koji je njihov posao. Jedna malena marljiva pčela u tijeku svog života proizvede jednu malenu žličicu meda. Med je jako zdrav, a najzdravije su tamnije vrste meda.

Sveti Ambrozije štuje se 7. prosinca zaštitnik je pčela, pčelara i svih pčelinjih preparata.

LEGENDA O SV. AMRBOZIJU

U drvenoj kolijevci u dvorištu svoga doma ležao je jedan maleni dječak. Čuvala ga je neka mlada djevojka. U jednom trenu nad njegovim licem doletio je roj pčela. Djevojka se prestrašila i počela glasno dozivati upomoć. U tom trenu dotrči njegov otac koji je i sam bio pčelar, rekavši djevojci da se ne treba bojati. Niti jedna pčela nije ubola dječaka. Pčele su odletjele, a otac dječaku dade ime Ambrozije.