SVETI MIKULA
Autor: Dario Dado Šperkov, 13. 12. 2020.

Na dan svetog Ambrozija 7. prosinca zaštitnika pčela, pčelara i svih mednih  preparata i nakon svetog Nikole naš kombinirani odjel 1. i 4. razreda posjetila  je učiteljica, profesorica hrvatskog jezika Dragana Fadić, rodom sa otoka Visa iz mjesta Komiža.

Na satu prirode i društva s učenicima prvog razreda obrađena je nastavna jedinica Sveti Nikola, a na satu hrvatskog jezika s  četvrtašima je obrađena nastavna jedinica Književni jezik i zavičajni govor.

Učiteljica je s učenicima razgovarala o značaju blagdana svetog Nikole u Komiži sa običajem paljenja stare gajete (malog brodića). Učenici su pogledali i dokumentarni film o tom običaju.

Na otoku Visu sveti Nikola naziva se sveti Mikula. Budući da su Komižani uglavnom bili ribari i pomorci sveti Nikola bio im je značajan svetac kao zaštitnik pomoraca i putnika.

Naša gošća učiteljica Dragana Fadić nakon toga najavila je dvije dijalektalne pjesme na komiškoj čakavštini (koja je u stvari cakavština) autora Tonka Božanića, Pepe kalofata (brodograditelj) Sveti Mikula i drugu A co, autora Joška Božanića.

Nakon toga naša gošća pročitala je učenicima obje pjesme na izvornoj komiškoj čakavštini.

Sveti Mikula

ako te vej ni

ako ni co?!

Joško Božanić

Pred kraj posjeta učiteljica je na ploči napisala broj citiri mijora citorsta citardeset i citiri. Učenici su se trudili i nije im išlo loše. Radilo se o broju 4 444.

Cilj ovog posjeta bio mi je da učenicima četvrtog razreda približim i da sami  uoče razliku između zavičajnog i književnog jezika i to jednog od triju narječja hrvatskog jezika čakavsko narječje od izvornog govornika.