« Ožujak 2024 »

UV OŠ BRAĆE RADIĆA - BRAČEVIĆ
Autor: Marin Vuletin, Alenka Miljević, 9. 3. 2018.

Na sjednici učiteljskog vijeća održanoj 8. ožujka 2018. godine učiteljica engleskoga i njemačkoga jezika Alenka Miljević i ravnatelj Marin Vuletin održali su diseminaciju svojih mobilnosti  (Njemačka - Warstein) u sklopu školskog projekta   Komuniciraj – poveži – razvijaj, Erasmus+ KA1.

Učiteljica Alenka Miljević podijelila je svoja iskustva sa zadataka poučavanja. Tijekom mobilnosti održavala je nastavu engleskog jezika kao i integriranu nastavu engleskog jezika i fizike. Iako je škola u Njemačkoj opremljena pametnim pločama s internetskom vezom po prvi put su koristili mogućnost videokonferencije upravo zahvaljujući našem projektu i povezivanju s kolegom Željanom Kutlešom kao i održavanjem videokonferencije s partnerskom školom u Portugalu.

Naši njemački partneri naglasak stavljaju na samostalno učenje te je učiteljica Alenka Miljević demonstrirala kako provoditi aktivnost "autobusne stanice" koja za cilj ima suradnju među učenicima tijekom rješavanja zadataka i provjere točnosti. Aktivnost se provodi tako da učenici kada završe zadatak odlaze na dogovoreno mjesto u učionici i čekaju (kao na autobusnoj stanici) sljedećeg učenika koji kada završi zadatak odlazi na "stanicu" gdje zajedno provjeravaju rješenja i vode diskusiju o eventualnim pogreškama.

Ovu aktivnost i naši učenici vole pa je rado provodimo na nastavi engleskog jezika.

Aktivnost "Autobusna stanica".

Ravnatelj Marin Vuletin u svom izlaganju upoznao je učitelje sa njemačkim obrazovnim sustavom, organizacijom rada škole u kojoj je bio na hospitaciji, organizacijom poslova koje obavljaju ravnatelji odnosno učitelji, kao i opremljenošću škole za izvođenje nastavnog procesa. U sklopu škole zaposlenici škole su tri ravnatelja (glavni, organizacijski i didaktički), tajnik, učitelji i socijalni pedagog, ostali zaposlenici koji su potpora školi za njeno cjelokupno djelovanje su na principu outsourcinga što znači da je vanjska institucija odgovorna za njihov rad i zapošljavanje. Računovodstvo škole funkcionira na zajedničkom nivou pokrajine odnosno grada koji je osnivač škole, a brigu o prehrani učenika u školi vodi Njemački Crveni križ koji se brine o potrepštinama za školsku kuhinju.

Prikazao je kalendar rada škole tijekom školske godine, obveznu pedagošku dokumentaciju, s elementima kurikuluma koji su ujedno istaknuti i u sloganu škole po kojima je škola prepoznatljiva, trajanje dnevnog i tjednog rada škole sa rasporedom odmora za učenike u okviru jednosmjenskog rada. Govorio je o opremljenosti škole sa nastavnom opremom, posebno nastavnim kompletima za učenike koji su potrebni za izvođenje eksperimenata, a što se obvezno koristi na svakom nastavnom satu. Također su upoznati kako su u ovoj školi učenike rasteretili od „teških torba“. Naime, u okviru tjedne satnice predviđeno je 6 sati za rješavanje domaćih zadaća koje učenici obave u školi te bilježnice (kao i radne bilježnice) i ostali dodatni pribor ne nose kući već ostave u školi, dok samo u torbi nose udžbenike koji su im potrebni za učenje kod kuće.

Tijekom boravka u školi vidljivo je odgojno djelovanje od strane svih zaposlenika škole za svaku učeničku nepodopštinu, kao i stvaranje timskog ozračja u razrednom odjelu gdje su učenici razjedinjeni i gdje pojedini učenici nisu socijalizirani razrednom zajednicom. Takve radionice za poboljšanje timskog djelovanja i zajedništva razreda kao cjeline u školi provode stručnjaci koje škola pozove i koji tijekom cijelog nastavnog dana rade sa učenicima tog razreda kako bi stvorili potrebno ozračje za kvalitetan i uspješan odgojni-obrazovni rad u tom razrednom odjelu.