PRIRODA U PRIRODI

Učiteljica prirode Dražana Ćudina, voditeljica izvannastavne aktivnosti Priroda u prirodi, zajedno s učenicima osmog razreda posadila je razne biljke u školski vrt, koje su ovih dana u punom cvatu i bogate rodom plodova ljeta.

Suncokret je iz porodice Asteraceae, a stigao je u naše krajeve iz Sjeverne Amerike i Europe. Cvijet mu je žute, narančaste ili crvenkasto smeđe boje s tamnom - crnom bojom u sredini. Cvate od početka srpnja pa sve do listopada.

Tikvice pripadaju vrsti Cucurbitaceae, a u botaničkom smislu smatraju se voćem. No u kuhinjama diljem svijeta, a tako i u Hrvatskoj, spremaju se na načine kao i ostatak povrtnih plodova. Njihov je plod bogat hranjivim tvarima, pa bi ih trebali češće uvrštavati na svoj jelovnik.

Kadifa (lat. Tagetes), je rod biljaka iz porodice glavočika (Asteraceae) kojem pripada oko 60 vrsta, a naziva se još i kadifica, kadipa, kranjčec… Grmolikog je oblika, izrazito jakog mirisa, a potječu iz vrućih i suhih staništa Novog Meksika i SAD-a, osim jedne vrste potječe iz Afrike. Sije se u travnju i svibnju, i to na otvorenom, a može se sijati u male rasadnike ili izravno na mjesta na kojima je želite uzgojiti. Kadifa je veoma zahvalna i zbog toga što cvate zaista dugo, od lipnja pa sve do zime. A budući da postoji mnogo vrsta svatko može za sebe izabrati onu koja mu najviše odgovara, birajući odgovarajuću boju, oblik i veličinu cvijeta te visinu biljke.