« Ožujak 2021 »

Povijest

Povijest razvoja osnovnog školstva na prostoru djelovanja OŠ Braće Radića, Bračević - Vrba

Početak školstva na ovim prostorima počinje s drugom polovicom XIX. stoljeća kada mjesni župnici dviju župa na ovom prostoru, sv. Jurja u Gornjem Ogorju i Svih Svetih u Zlopolju, organiziraju poučavanje djece u svojim župnim stanovima. Tako nalazimo da mjesni župnik Ogorja fra Frane Žunić godine 1861. poučava četiri učenika u župnoj kući.

Značajniji napredak u pučkom školstvu na ovom prostoru zabilježen je poslije Prvog svjetskog rata kada se otvaraju tri Pučke škole u pojedinim selima. Glavni poučavatelji još su uvijek župnici, ali se pojavljuju i prvi učitelji.

Tako se na području župe sv. Jurja, kojoj u to vrijeme pripada Gornje i Donje Ogorje, otvaraju dvije Pučke škole, Gornje i Donje Ogorje 1934. godine, dok u župi Svih Svetih na Zlopolju, kojoj pripadaju sljedeća mjesta:  Bračević-Vrba, Pribude, Velika Milešina, Ramljane, Crivac i Postinje Donje, otvara se škola 1937. godine.

Poslije Drugoga svjetskog rata nastavni proces se održavao u privatnim kućama, osim škole u Gornjem Ogorju. Škola u Donjem Ogorju bila je 1943. godine zapaljena, pa je narod toga kraja počeo dobrovoljnim radom obnavljati školsku zgradu u proljeće 1946. godine. Tako su od 1944. do 1950. godine otvorene samostalne Narodne osnovne škole: Gornje i Donje Ogorje, Milešina, Pribude, Radunić, Bračević-Vrba, Crivac, Ramljane i Donje Postinje.

Školske godine 1949./1950. na ovim prostorima radilo je sedam škola od I. do IV. razreda s ukupno 586 učenika, a djecu je poučavalo 9 učitelja. Ovaj prostor tada je bio u okviru kotara Sinj, jedino škola u Crivcu nije radila jer nije bilo učitelja, a škola u Raduniću nije bila još otvorena.

Osnovne škole Bračević – Vrba, Crivac, Ramljane i Donje Postinje, kao samostalne škole djelovale su do 1. rujna 1960. godine kada se pripajaju i postaju područne škole OŠ Muć Donji. Općinsko vijeće Splita donijelo je 20. listopada 1967. godine odluku da se PŠ Vrba izdvaja iz sastava Osnovne škole 12. januar iz Donjeg Muća, te da se novoformiranoj školi priključuju područni odjeli u Postinju Donjem, Ramljanima i Crivcu.

Tako su od 1968. do 1971. godine na prostoru rada današnje škole djelovale dvije samostalne osnovne škole – OŠ Ivan Mažuranić u Vrbi i OŠ Ante Miletić u Donjem Ogorju.

Spajanje u jedinstvenu školu koja i danas tako djeluje, došlo je početkom školske godine 1971./1972., i dogovoreno je da matična škola bude u Vrbi, a ime se preuzima od škole iz Donjeg Ogorja. Škola u školskoj godini 1974./1975. ima ukupno 751 učenika i 36 odjeljenja, 9 područnih škola od kojih je jedna osmorazredna, kao i 63 zaposlenika.

Stvaranjem hrvatske države škola konačno dobiva ime braće Radića 18. lipnja 1991. godine, što je bila intencija pojedinih djelatnika i mještana u vrijeme Hrvatskog proljeća, još od 1971. godine kada su se škole spojile u jednu.

Tijekom Domovinskog rata u školi se neprekidno odvijao odgojno-obrazovni proces, iako se nalazila na samoj crti bojišnice. U školskim zgradama  tijekom jutra odvijao se normalno nastavni proces, a ostali dio dana služile su za boravište Hrvatske vojske.

Danas OŠ Braće Radića, Bračević obavlja svoju djelatnost na upisnom području deset mjesta općine Muć. Školu u školskoj godini 2010./2011. pohađa ukupno 77 učenika u 13 razrednih odjela. U matičnoj školi i 3 područne škole od kojih je jedna osmerorazredna, zaposlena su 34 djelatnika od toga punom normom 24, a nepunom 10 zaposlenika.

Ravnatelji škole

Djelatnici škole