NIKOLA TESLA - ČOVJEK IZVAN VREMENA I PROSTORA

Za prezentaciju projekta izdvojili smo samo neke zadatke iz predmeta koji su bili zastupljeni, a to su:

1. Matematika, plakat (Iste zadatke su radili učenici iz MŠ Bračević i PŠ Donje Ogorje).

Plakat izradili i prezentirali učenici iz PŠ Donje Ogorje, voditeljica učiteljica Marina Marušić.

2. Tehnička kultura - Mladi knjižničari iz MŠ Bračević, napravili su plakat o prometnim znakovima, koje su proučavali u nastavi tehničke kulture. Voditelica knjižničarka Neda Zulim.

3. Tehnička kultura prezentacije o Vodnom kolu, Ratu struja i Metalima pripremili učenici iz MŠ Bračević i PŠ Donje Ogorje. Voditeljica učiteljica Zlata Kuštre.

4. Likovna kultura, tema Nikola Tesla, radove izradili učenici PŠ Donje Ogorje. Voditeljica učiteljica Sanja Mirošević.

5. Biologija  - Nikola Tesla je bio bakteriofob. Što to znači pojasnile su nam učenice osmog razreda MŠ Bračević. Voditeljica učiteljica Dražana Ćudina.

.

6. Engleski jezik - izradili učenici PŠ Donje Ogorje plakat i pismo na engleskom jeziku. Voditeljica učiteljica Ana Bakota.

Dear Mr. Nikola Tesla,

My name is Nora and I'm 13 years old. I live in Ogorje, Croatia.

My school and I visited your birthplace, Smiljan. It was very interesting and educational. I saw some of your inventions. I liked them and I was impressed.

Thank you for inventing the alternating current induction motor and other inventions. I don't know how to live without them. I'm so sorry because you didn't prove that some inventions were yours.

Best regards!

Nora

7. Fizika - za odlazak u Smiljan pripremali smo se tako što smo se upoznali sa:

- Ispitnom stanicom

- Teslinom turbinom

- Teslinim odnosno kolumbovim jajetom

- Teslinim elektromotorom

- Jedinicom za jakost magnetskog polja i elektromagnetskom indukcijom

U Smiljanu pored navedenih izuma snimili smo kratke video isječke. Učenici osmog razreda MŠ Bračević koristeći nove tehnologije su preveli na engleski jezik i titlovali video isječke od kojih je nastao kratki film. Ova integracija fizike i engleskog jezika proizašla je iz našeg Erasmus+ projekta. Voditeljice učenicima su bile učiteljice Jovanka Momčilović i Alenka Miljević.

8. Hrvatski jezik - nakon povratka iz Smiljana učenici PŠ Donje Ogorje napisali su pismo Nikoli Tesli. Voditeljica učiteljica Zlata Kurtov.

Donje Ogorje, 12.11.2016.

Poštovani Gospodine Tesla,

šaljem Vam ovo pismo želeći Vam reći da sam posjetio Vaš rodni kraj. Tamo sam mnogo toga doznao o Vama i  Vašem životu.  Bilo mi je drago kada sam čuo da volite životinje, a posebno bijele golubove. Najviše su me zainteresirali Vaši izumi. Mnogo sam naučio o svemu što ste radili, a i o Vašem djetinjstvu.

Naročito mi se svidio Vaš spomenik ispred rodne Vam kuće. Učinilo mi se kao da nam govorite da ste još uvijek tu, te da čuvate svoju kuću i svoje djetinjstvo.

Nadam se da ću Vas opet posjetiti.

Lijep pozdrav

Josip Kapitanović

9. Provjera naučenog o Nikoli Tesli kratkim kvizom. Učenici prisutni na prezentaciji projekta svojim su mobitelima odgovarali na kviz pitanja. Voditeljica učiteljica Alenka Miljević.

Kviz pitanja.

Dodjela nagrada najboljima u kviz natjecanju.