and a few more things.

In our school we have collaborated through several projects in English with schools from abroad. We've exchanged postcards with students from Turkey and through the eTwinning projects we've had a chance to meet children from Greece, France, Lituania, Poland and Italy.

In this year's eTwinning project we are integrating English and Maths so we've decided to show some interesting number facts about the countries our partners come from. We named the activity ˝COUNT MY COUNTRY˝.

Meet our friendly countries all over Europe.

U našoj školi smo kroz nekoliko projekata u nastavi engleskog jezika surađivali sa školama iz inozemstva. Dopisivali smo se s učenicima iz Turske, a kroz eTwinning projekte imali smo priliku upoznati djecu iz Grčke, Francuske, Litve i Poljske. Ovogodišnjim eTwinning projektom integriramo engleski i matematiku pa smo odlučili prikazati zanimljivosti zemalja naših međunarodnih partnera brojevima. Aktivnost smo nazvali „COUNT MY COUNTRY“.

Upoznajte i vi naše prijateljske zemlje  diljem Europe.