Ovaj mjesec: 1959

Terenska nastava u Etno-agro park „Stella Croatica“ i tvrđavu Klis
Autor: Anita Bulić, Nikolina Novokmet, 23. 10. 2023.

Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje tradicionalno se obilježavaju tijekom mjeseca listopada, kao zahvala na svim ovogodišnjim blagodatima. Ove je godine naša škola odlučila to obilježiti 19. listopada 2023. odlaskom u Etno-agro park „Stella Croatica“ i tvrđavu Klis. Sudjelovali su svi učenici škole (53 učenika), a nositelj aktivnosti bila je učiteljica Nikolina Novokmet u suradnji s ostalim učiteljima.

Učenici razredne nastave sudjelovali su u Etno-agro parku „Stella Croatica“ na edukativnoj radionici Od polja do stola, koja je trajala dva školska sata, a sastojala se od teorijskoga i praktičnoga dijela. Učenici su u praktičnom dijelu radionice od već pripremljenoga tijesta oblikovali razne oblike kruščića i peciva koji su potom stavljeni na pečenje, a nakon toga podijeljeni su učenicima. Upoznali su načine mljevenja žitarica te su ručno okretali mlin za mljevenje. U drugom su dijelu prezentacijom upoznali vrste žitarica od kojih se dobiva brašno. Upoznali su hranjive vrijednosti bijeloga i integralnoga brašna, saznali su koji su sastojci potrebni za dobivanje kruha, kako mjeriti masu (žitarica ili brašna)… Znanje su provjerili zanimljivim interaktivnim kvizom. Za sudjelovanje dobili su vrijednu knjigu o biljkama. Štoviše, upoznali su i izgled kamenih kuća u kojima su ljudi prije živjeli, namještaj koji je u njima bio, okoliš kuća, izgled i način gradnje suhozida… Radionica je završena konzumiranjem proizvoda (kruh, maslac, marmelada i čaj) koje su nam domaćini pripremili.

Učenici predmetne nastave sudjelovali su na edukativnoj radionici Maslina – drvo života  na kojoj su imali priliku upoznati osnovna obilježja masline, njezinu važnost u Dalmaciji kroz povijest te vrijednost i značaj maslinovoga ulja. U prvom dijelu radionice učenici su posjetili Muzej masline i slušali edukativno predavanje, a potom su u botaničkom vrtu učili o vegetacijskom ciklusu masline. U trećem, ujedno učenicima i najzanimljivijem, dijelu imali su priliku kroz „malu školu ulja“ upoznati osjetilne organe, mirise i okuse maslinovoga ulja te naučiti male tajne velikih kušača maslinovoga ulja. Štoviše, zajedno s edukatorima napravili su, a potom i kušali, tapenadu (namaz od maslina). Potom je uslijedio interaktivni kviz u kojemu su učenici mogli pokazati koliko su toga naučili. Radionicu smo zaključili marendom u botaničkom vrtu uživajući u proizvodima koje su naši učenici pomogli napraviti.

Učenici predmetne i razredne nastave naizmjence su posjetili i tvrđavu Klis gdje su imali priliku razgledavati povijesne znamenitosti tvrđave u pratnji uskočkoga vodiča. Upoznali su i neke tradicionalne tehnike njemačke škole mačevanja „od ruke“ i „ruke i pol“ te su se okušali u gađanju meta tradicionalnim i sportskim lukom. Posjetili su i crkvicu sv. Vida. Posjetom tvrđavi učenici su uočili specifičnost same građevine i njezinu namjenu kroz povijest čime su jačali i svijest o potrebi očuvanja kulturno-povijesne baštine zavičaja.