UČENJE NA OTVORENOM

II. MOBILNOST

U sklopu Erasmus+ KA1 projekta KOMUNICIRAJ - POVEŽI - RAZVIJAJ učiteljica biologije i kemije Dražana Ćudina početkom listopada bila je na planiranoj mobilnosti na Malti. Pohađala je edukaciju Outdoor education (Učenje na otvorenom).

Mobilnost je trajala osam dana. Započela je 4. 10. 2017., a završila 11. 10. 2017. Edukaciju su pohađale  kolegice i kolege iz različitih zemalja Europe: Portugala, Grčke, Njemačke, Švedske, Srbije, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Estonije i iz Hrvatske. Edukaciju su polazili različiti prosvjetni djelatnici: učitelji matematike, tjelesno-zdravstvene kulture, biologije, engleskog i njemačkog jezika, ravnatelji, školski psiholozi… Predavanja su se odvijala svakodnevno od 9.30 do 14.30 sati bez pauza. Nakon toga smo bili slobodni.

Slobodno vrijeme (poslije podne), tj. nakon završenih predavanja provodili smo  zajedno svi  sudionici edukacije. Izuzetno su bila dragocjena zajednička druženja u slobodno vrijeme. U tim neformalnim druženjima mnogo sam saznala o običajima, kulturi, funkcioniranju školskog sustava…. u drugim Europskim zemljama. Rezultat toga su daljnja suradnja sa novim projektima i predivna nova prijateljstva.

Program stručnog usavršavanja odvijao se isključivo na engleskom jeziku. Bez ikakvog ustručavanja predavače se moglo prekinuti ako nam nešto zbog jezične barijere nije bilo jasno. Predavači bi to pokušali objasniti na jednostavniji način. Edukaciju su bez poteškoća mogli pratiti svi sudionici. Cilj stručnog usavršavanja bilo je upoznavanje s mogućnošću korištenja neformalnih metoda poučavanja i korištenja okoliša škole u nastavnom procesu.

Ovo nije moja prva mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta, a nadam se ni posljednja. Poručujem svima da se bez ikakvog straha od slabog poznavanja engleskog jezika prijavljuju na ovakve mobilnosti. Koristi su za svakog sudionika višestruke: stjecanje novih znanja i vještina, upoznavanje različitih školskih sustava, obnavljanje engleskog jezika….