« Svibanj 2024 »

TJEDAN MOZGA 2015.
Autor: Marin Vuletin, 20. 3. 2015.

I ove školske godine učenici škole sudjelovali su u likovnom i literarnom natječaju Što mi to mozak govori?

Pokrovitelj natječaja je Zavod za neuroznanost Medicinskog fakulteta u Splitu.

Tematske radionice na ovu temu održale su učiteljica hrvatskog jezika Zlata Kurtov (literarna) i knjižničarka Neda Zulim (likovna).

Ovogodišnji radovi učenika poslani na natječaj.

Jure Mamić, 3. razred PŠ Donje Ogorje

Antonija Jukić, 3. razred PŠ Donje Ogorje

Ivan Bacelj, 5. razred PŠ Donje Ogorje

Što mi to mozak govori?

Svaki čovjek na ovome svijetu ima mozak, taj mali dio tijela koji može naređivati da učinim ovo ili ono. U mozgu čuvam mnoge drage uspomene, snove i sve ono do čega mi je stalo. Mozak mi pomaže u životu da se osjećam sretno. Naravno, mozak moram i odmoriti, tek onda mogu učiti, funkcionirati. Moram ga i nahraniti jer ne bih mogla razmišljati. Mozak mi govori  kako se ponašati i što raditi. Uvijek mi kaže da moram učiti i da ignoriram one koji me zagovaraju. Stalno me podsjeća da ne budem lijena, nego vrijedna i da o svemu dobro razmislim. Mozak nije samo ljudski organ, on je početak i kraj, on je razum i ludost, tuga i sreća. Sve se smjestilo u njemu. Jako mi je žao onih ljudi koji boluju na mozgu. Voljela bih da za te bolesti ima lijeka. I tada mi moj mozak govori: pomaži ljudima. Dobre i pozitivne misli ne daju mozgu da se razboli. Želim svim ljudima poslati lijepe i pozitivne misli, sreću i ljubav. Jedino to, moj, tvoj, naš mozak može učiniti zdravim.

Ines Bacelj, 7. razred PŠ Donje Ogorje

Nora Bacelj, 5. razred PŠ Donje Ogorje

Ante Kerum, 2. razred PŠ Donje Ogorje

Antonija Kerum, 5. razred PŠ Donje Ogorje

Što mi to mozak govori ?

Mozak je poput dirigenta, a ostali organi su poput orkestra. Mozgom mislimo, očima vidimo, no ta slika ide do mozga. Iako nismo najjača, ni najveća, ni najbrža, a ni najbrojnija živa bića na zemlji, ipak smo svime ovladali zahvaljujući našem mozgu. Sve što smo ikada napravili ili ćemo napraviti pod njegovom je kontrolom. U mozgu su različiti instrumenti. Oni sviraju kako mozak želi. Iako ne znam ništa o funkciji mozga, gledajući s područja medicine, znam da se u njemu nalazi sreća, radost, tuga, bol, briga, slike i sjećanja. Služi mi da razmišljam, da volim, da učim. I sve to, kakvog li čuda, moj mozak ima. On mi omogućuje sve u životu, a zaslužio je da ga razvijam i punim samo lijepim stvarima, da bi što duže ostao zdrav i pametan.

Antonija Kerum, 5. razred PŠ Donje Ogorje

Ivica Mamić, 4. razred PŠ Donje Ogorje

Anamarija Jukić, 4. razred PŠ Donje Ogorje

Sve radove možete pogledati i na facebook stranici Tjedna mozga.

(www.facebook.com/SplitskiMozak)

Tjedan mozga Split 2015.

Dragi Mozgovci!

Radovi koji pobjeđuju na likovnom natječaju 'Što mi to mozak govori?' su sljedeći:

KATEGORIJA 1.- 4. RAZREDA
1. mjesto: Jure Mamić 3. razred, OŠ braće Radića PŠ Donje Ogorje, Donji Muć
2. mjesto: Luka Krajina 4.b, OŠ Blatine-Škrape, Split
Mare Glavaš 4.a, OŠ Stjepana Ivičevića, Makarska
3. mjesto: Zlatko Šunjić 4.b, OŠ Blatine-Škrape, Split
Ana Brekalo 3.a, OŠ Marjan, Split

KATEGORIJA 5.- 8. RAZREDA
1. mjesto: Ivan Bacelj 5. razred, OŠ braće Radića PŠ Donje Ogorje, Donji Muć

Radovi koji pobjeđuju na literarnom natječaju 'Što mi to mozak govori?' su sljedeći:

KATEGORIJA 1.- 4. RAZREDA
1. mjesto: Edita Ivić 3.a, OŠ Marjan, Split
Ema Mujagić 3.a, OŠ Stjepana Ivičevića, Makarska
2. mjesto: Marta Vujnovac 4.a, OŠ Bol, Split
3. mjesto: Darija Ružić 3.a, OŠ Spinut, Split

KATEGORIJA 5.- 8. RAZREDA
1. mjesto: Klara Ribičić 5.razred, OŠ dr. Franje Tuđmana, Brela
2. mjesto: Marko Galić 5.razred, OŠ Meje, Split
3. mjesto: Dora Samac 6.b, OŠ Blatine-Škrape
Antonija Kerum 5.b, OŠ braće Radića PŠ Donje Ogorje, Donji Muć

Čestitamo učenicima i njihovim mentorima te zahvaljujemo svim školama koje su sudjelovale!
Potvrdnice i zahvalnice, s nagradama, bit će poslane na adrese škola!

Pozdrav sa Zavoda za neuroznanost Medicinskog fakulteta u Splitu!