« Svibanj 2024 »

ZDRAVSTVENI ODGOJ
Autor: Dario Dado Šperkov, 12. 6. 2015.

Dana 12.6. 2015. sestra Đorđija Vidić iz tima za zdravstvenu zaštitu učenika održala je učenicima I., II. , III. I IV. razreda PŠ Crivac, predavanje iz zdravstvenog odgoja.

Obuhvaćene su  teme higijena, pranje ruku te održavanje zubi. Druga tema bile su skrivene kalorije. Kroz predavanje medicinska sestra upozorila je učenike na nužnost redovnog pranja zubi ujutro za ljubav, a navečer za zdravlje. Učenici su upoznati koliko ima mliječnih zubi i koliko trajnih. Rečeno im je da će im mliječni zubi ispasti i da će dobiti 32 trajna zuba koja će im ostati do kraja života. Na modelu zubala pokazala je djeci pravilne pokrete pri pranju zubi. Upozorila ih je na potrebu godišnjeg stomatološkog pregleda i kada ih zubi ne bole. Učenici su se upoznali i sa pojmom karijesa koji je najčešća bolest zubi, uzrok kvarenja i propadanja zubi.

Učenicima je naglašena važnost redovnog pranja ruku, naročito nakon obavljanja velike i male nužde. Spomenuto je redovno dnevno umivanje i kupanje.

S obzirom da među djecom ima sve više pretilosti, sestra ih je u svom izlaganju upoznala s pojmom skrivenih kalorija kao uzroka povišene tjelesne mase. Govorila im je o nezdravoj hrani. Uzimajući grickalice, bombone i slatkiše djeca najčešće nisu ni svjesna da su između obroka unijela višak  kalorija koje će se pretvoriti u masne naslage. Protiv pretilosti postoje samo dva lijeka: više kretanja, osobito u prirodi i smanjeni unos hrane.