POSJET SMILJANU

Ove godine Memorijalni centar Nikola Tesla Smiljan obilježava 160. obljetnicu rođenja Nikole Tesle te desetu godinu postojanja Centra.

Ovaj posjet Smiljanu se organizira u sklopu školskog projekta Nikola Tesla, koji je ujedno i naš međunarodni projekt jer ga realiziramo sa dječjim vrtićem Naša radost iz Subotice u R. Srbiji u okviru eTwinninga

MEMORIJALNI CENTAR NIKOLA TESLA, SMILJAN

Rodna kuća Nikole Tesle s pripadajućim gospodarskim objektom i župnom crkvom sv. Petra i Pavla u kojoj je župnikovao njegov otac Milutin.

U rodnoj kući u multimedijalnom postavu predstavljen je nenadmašni genij Nikola Tesla lentom vremena koja započinje u prvoj prostoriji i prati njegov život i djelo - Od dolaska obitelji Tesla u Smiljan 1852. godine pa do rođenja 10. srpnja 1856. godine školovanja u Smiljanu, Gospiću, Karlovcu.

Druga prostorija u kojoj su predstavljene Tesline misli, nastavlja se lenta i opisuje Teslino školovanje u Grazu odlazak u Ameriku partnerstvo s Edisonom, Westinghouseom.

Najvažniji produkt stvaralačkog uma je izum. Njegov je krajnji cilj ovladavanje uma prirodom i iskorištavanje njezinih sila za potrebe čovječanstva.

N. Tesla

Čovjek započinje tisuću stvari, a od tih tisuću može biti samo jedna dobra. A od tisuću dobrih samo je jedna ostvarljiva.

N. Tesla

Svi moji izumi, moja otkrića i djela su bili samo jedna velika igra. Ja sam se igrao. Igrao sam se čitavog svog života i uživao u tome...

N. Tesla

U trećoj prostoriji lenta se nastavlja sve do smrti Nikole Tesle. U istoj se nalaze računala i omogućuju besplatan pristup internetu posjetiteljima, knjižnica sa knjigama o Tesli, ovdje smo poslušali i izvorni govor gradonačelnika New Yorka Fiorello Henrya la Guardie koji na radiu nakon Tesline smrti 10. siječnja 1943. godine govori o Tesli kao osobi koji je zadužio cijeli svijet a umro kao sirotinja.

Prostor u potkrovlju kuće posvećen je Teslinim izumima.

Tesla je izumio više od 700 izuma, pa se za njega s pravom kaže da je izumio 20 stoljeće!

Na ulasku u rodnu kuću postavljeno je kameno obiljžje mjesta gdje je Nikola Tesla bio u posjeti, gdje se školovao, imao laboratorije, radio i slično. To je sve navedeno sa smjerokazima gdje se ta mjesta nalaze u odnosu na Teslinu kuću (Smiljan) i udaljenostima u kilometrima zračne linije.

Ispitna stanica.

Multimedijalni centar s igralištem za djecu.