BOŽIĆNA PRIREDBA - PUT MIRA
Autor: Marija Penović, 23. 12. 2016.

Živimo u društvu koje u sebi sve više gomila nemir, nezadovoljstvo, strah i tjeskobu. Zato stihijski i koračamo put nigdje ili bolje rečeno put većih zala.

Put izlaska iz tog prevladavajućeg trenda, iz tog začaranog kruga, jest put koji bi morao biti povezan s onim sadržajem koji čovjeka može učiniti drugačijom osobom.

Plemenitijom, boljom, novom.

Možda još imamo vremena pronaći pravi put. Pa sve ispočetka ako treba. Tu godine nisu važne. Ućili bi o tome što je Put mira. Učili bi i vidjeli od nas odraslih. Vidjeli bi kako živimo i kako postupamo kad nije lako, kad nas nepravda dohvati. Vidjeli bi kako smo s drugima strpljivi, kako odmah ne naglimo. A to bi, mnoge od njih ozračilo.

Iako ne sve, mnoge se stvari ponesu od kuće. Posebno o razlikovanju dobra i zla. O ludosti i hrabrosti. O tome što je junaštvo, a što glupost. A dobro je kad se ponese nenasilan put, rješavanja konflikata. Bilo malih ili velikih. Dakle, traži se novi tip pravih faca među mladima i među starijima. Da, traže se oni koji će reagirati iz čistog mira, a ne iz čistog rata.

Donekle još i mislimo na tijelo, no hranimo li dušu? Što je zapravo hrana za dušu? To može biti topla čokolada, susret s prijateljima. Druženja su bolja investicija i lijep osjećaj traje puno dulje, nego onaj kad kupimo komad odjeće na sniženju. Ono što ostaje, uvijek ljubav je. A prosinac je mjesec ljubavi, obiteljskih okupljanj i zimskih radosti, mjesec darivanja i čestitanja, dobrih nakana i veselja. Mjesec je to kada završava stara i počinje nova, vrijeme donošenja novih odluka. To je vrijeme da budemo bolji i iskreniji jedni prema drugima. To je vrijeme za obitelj, prijatelje, bliske i drage osobe. Na kraju prosinca želimo da nam nova godina donese bolji svijet, u kojem će se cijeniti plemenitost, blagost, iskrenost, suosjećajnost i ljubav. Potvrdit ćemo to našim prigodnim programom.

Program:

1. Pred Gospodinom, recitirala Martina Svalina, MŠ Bračević, voditeljica učiteljica Davorka Vrgoč.
2. Igrokaz Razgovor zvjezdica, izveli učenici 1. i 4. razreda PŠ Crivac, voditelj učitelj Dario Šperkov.
3. Recitacija Božić, izveli učenici Ivana Leskur, Josip Kapitanović i Ivica Kerum,  PŠ Donje Ogorje, voditeljica učiteljica Anita Bulić.
4. Pjesmu Snjegović otpjevao nam je Marino Bašić, PŠ Ramljane, voditeljica učiteljica Marija Penović.
5. Igrokaz  Darovi izveli su učenici Lana Leskur, Ante Kapitanović, Anđela Kapitanović i Frane Malenica, PŠ Donje Ogorje, voditeljica učiteljica Anita Bulić.
6. Igrokaz Poklon pastira izveli su učenici 2. i 3. razreda PŠ Crivac, voditeljica učiteljica Mira Jurić.
8. Pjesme Rock zvončići i Sretan Božić svakome izveo je školski zbor, voditelj učitelj Nikola Rušinović.
9. Igrokaz Julio i Romea, izveli su učenici dramske družine MŠ Bračević, voditeljica učiteljica Davorka Vrgoč.
10. Igrokaz Hvaljen budi Isuse, izveli su učenici 1. i 3. razreda PŠ Donje Ogorje, voditeljica učiteljica Mira Ramljak.
11. Here's the Chimney, izrecitirao nam je Marino Bašić, PŠ Ramljane, voditeljica Vesna Godinović.
12. Igrokaz Baka Cvita i sveti Nikola, izveli su učenici 5. razreda PŠ Donje Ogorje, voditeljica učiteljica Zlata Kurtov.
13. Recitaciju Sveta noć izveli su učenici 3. razreda PŠ Crivac, voditeljica učiteljica Mira Jurić.
14. Rudolph das kleine rentier, izveli učenici izborne nastave njemačkog jezika MŠ Bračević i PŠ Donje Ogorje, voditeljice učiteljice: Edina Smoljo i Danijela Gašpar.
15. Igrokaz Dječji razgovor s djetešcem, izvele su učenice Tea Kapitanović i Lana Mornar, PŠ Donje Ogorje, voditeljica učiteljica Mira Ramljak.
16. Plakat Mali božićni rječnik prezentirali Mladi knjižničari, MŠ Bračević, voditeljica učiteljica Neda Zulim.
17. Pjesmu Sretna Nova godina, otpjevala je Petra Kerum, uz pratnju učenica 1. i 3. razreda PŠ Donje Ogorje, voditeljica Mira Ramljak.