16. TJEDAN MOZGA - BRAIN AWARENESS WEEK
Autor: Neda Zulim, 13. 3. 2017.

16. tjedan mozga /Brain awareness week/ ove godine se održava od 13. do 19. ožujka. Ta manifestacija popularizira znanja o funkciji i istraživanjima mozga, te neuroznanosti.

I ove godine naša škola je sudjelovala na likovno - literarnom natječaju za djecu koji organizira Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu  pod naslovom Kako uči moj mozak?

U PŠ Donje Ogorje održana je prigodna radionica za učenike od 1. do 4. razreda. Djeca vole crtati mozak i pričati o toj temi jer za njih je (kao i za sve nas) mozak još uvijek velika tajna. Usporedili smo ga sa velikim i snažnim mišićem koji svaki dan moramo vježbati i jačati da postanemo bolji i pametniji. Puno sna, zdrave hrane, redovita igra na svježem zraku te svakodnevno učenje kod kuće i u školi, najbolji su način da našem mozgu osiguramo dovoljno energije za cjeloživotno učenje.

Literarni rad

Prve tri godine života : razvoj mozga djeteta

Tek sada shvaćam riječi koje sam mnogo puta čula u medijima – prve tri su najvažnije. O čemu  ovisi razvoj mozga djeteta u prve tri godine ?

Mislim da je majčina ljubav najvažnija i ona najviše utječe na razvoj dječjeg mozga. Roditelji   trebaju djeci dati mnogo ljubavi i pažnje. Ako nema ljubavi – ima posljedica. Prve tri godine  života djeteta utječu na to kakva će djeca biti u životu i koje će vrijednosti prihvatiti. Kako djeca rastu, mislim da tako brzo raste i mozak. Ono što roditelji daju djeci do treće godine života bit će im ostavljeno za svagda.

Često djeca odrastaju uz roditelje lišena njihove ljubavi. U takvom okruženju postoji mogućnost problema s alkoholom, nasiljem… I tko garantira da ta djeca neće biti problematična kad odrastu, da neće biti kao i njihovi roditelji i isto se tako odnositi prema svojoj djeci.

Roditelji moraju poticati, razvijati mozak svoga djeteta hraneći ga ljubavlju, pažnjom, čitanjem, igranjem, pružiti mu emotivnu sigurnost. Nije dobro stavljati dijete pred televizor, jer previše TV- a može nanijeti štete. Neki roditelji to često rade da im dijete ne bi „smetalo“. Svaki dan u životu djeteta bi trebao biti raznolik i ispunjen šetnjom, nekakvim igrama i zdravom prehranom. I što je najvažnije – dijete se mora hraniti s puno puno ljubavi. Mozak se razvija cijeli život, ali kako se uvijek govori prve tri su najvažnije.

Antonija Kerum VII. razred                                          OŠ braće Radića, Bračević - PŠ Donje Ogorje