UČENICI OSMIH RAZREDA U VUKOVARU
Autor: Marin Vuletin, 12. 4. 2017.

U okviru projekta Posjet osmih razreda Vukovaru, učenici naše škole boravili su od 9. 4. do 11. 4. 2017. godine u Vukovaru, pratitelj učenika je učitelj  Nikola Rušinović.

Putovanje u Vukovar

Svanulo je nedjeljno jutro i krenula sam prema svojoj školi. Tamo su se već okupili moji prijatelji. Čekali smo bus da krenemo na put prema Vukovaru.

Krivudave ceste dovele su nas do odmorišta u blizini Karlovca. Nakon malog odmora nastavili smo putovanje prema ravnoj Slavoniji i Vukovaru. Nakon duge vožnje stigli smo  u grad  na Dunavu, grad Vukovar. Kad smo došli ispred hostela svi smo bili jako uzbuđeni i sretni. Jedva sam čekala jutro da krenemo u obilazak grada. Bila sam jako umorna pa sam brzo zaspala, ali ne i dugo. Probudio me razgovor mojih prijateljica pa kasnije nisam mogla zaspati.

Svanulo je jutro, otišli smo na doručak. Nakon doručka uputili smo se na predavanje na temu Domovinski rat i Bitka za Vukovar. Nakon predavanja otišli smo na ručak, a potom u muzej Vučedolske kulture i dvorac Eltz. U muzeju smo vidjeli kako su ljudi prije živjeli, a dvorca se baš i ne sjećam jer sam bila jako umorna. Nakon obilaska imali smo slobodno vrijeme, a nakon toga smo se vratili u hostel. Oko osam sati krenuli smo u disko. Tu smo se lijepo zabavili.

Ujutro smo doručkovali i krenuli na Memorijalno groblje. Bijeli križevi i grobnica potaknulo me na razmišljanje kako je bilo tim ljudima u ratu koji su izgubili živote. Poslije smo otišli na Ovčaru. Spomenici, masovna grobnica, čempresi, svijeće…, sve to ima svoju tužnu priču. Zatim smo krenuli prema bivšoj vojarni 204. VU brigade. Tu smo imali predavanje s čim je Hrvatska vojska raspolagala kad je u pitanju oružje. Nisu to bile nikakve jake puške, tenkovi, većina toga bilo je staro. Poslije toga krenuli smo na Trpinjsku cestu – groblje tenkova i bolnicu. Doista je bilo tužno. Lutke koje dočaravaju kako je tad bilo doista te pogode i rasplaču.

Poslije toga krenuli smo na kviz o Domovinskom ratu, a nakon kviza krenuli smo na ručak, a zatim prema svojim kućama.

Anamarija Domazet, 8. razred, MŠ Bračević