« Svibanj 2024 »

Dan zahvalnosti za plodove zemlje - Dan kruha – Dan jabuka
Autor: Mira Ramljak, Ivanka Runjić, 12. 10. 2012.

Oče, danas te molim da budem kruh za braću.
Tvoj kruh za tvoje.
Kruše moj svagdanji, neka te bude i ondje gdje nikada niknuo nisi!
Neka te bude i ondje gdje te nikada nisu očekivali: u ustima dobrih i plemenitih.

Podijeli svoj kruh i bolje će ti prijati.
Podijeli svoju sreću i postat će veća.

U mnogim zemljama  svijeta svake se godine tijekom listopada obilježava Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, a 20. listopada posebno se obilježava Svjetski dan jabuka, pri čemu se naglašava važnost  jabuka za zdravlje. Koliko je važna jabuka, govori činjenica, da je ona jedino voće koje ima svoj dan. Tako smo i mi ove godine odlučili ova dva važna Dana zajednički obilježiti. Proslava Dana zahvalnosti za plodove zemlje poticaj nam je da se zamislimo koliko uopće zahvalnost ima mjesta u našem životu, te kako se odnosimo prema prirodi (koliko je čuvamo i volimo). I Bog i ljudi, koji nam nešto s ljubavlju daju, ne čine to zbog zahvale. Zahvalnost je znak plemenitosti srca, zahvalnost je mali dar koji možemo pružiti onome od koga nešto primamo.

I mi učenici i naši učitelji na svoj način, ovim svečanim programom dijelimo sreću da postane još veća i zahvaljujemo Bogu na svim darovima.

1. Pjesmom Primi ove darove naš Oče, izveo je pjevački zbor učenika MŠ Bračević i PŠ D. Ogorje, voditeljica učiteljica Tonka Maroević.
2.  Pjesmu Kruh pročitala je Antonija Kerum, učenica 3. razreda PŠ D. Ogorje, voditeljica učiteljica Mira Ramljak.
3. Recitaciju Malo zrno, izveli su učenici 4. raz., a pjesmu Mali kuhar, izveli su učenici 1. razreda PŠ Crivac, voditelj učitelj Dario Šperkov.

4. Igrokaz Zaljubljeni kiflić, izveli su učenici 1. i 3. razreda PŠ Donje Ogorje, voditeljica Mira Ramljak.
5. Igrokaz Jabuka i krafan, izveli su Marija Malenica i Leo Tešija, 4. razred PŠ Donje Ogorje, voditeljica Anita Bulić
6. PP Hrana  prezentirale učenice Andrea Elez i Nora Bacelj,  a video-film Od zrna do kruha, prezentirala Andrea Elez, učenice 3. razreda PŠ Donje. Ogorje, voditeljica učiteljica Mira Ramljak.

Tematika dosadašnjih točaka odnosila se na Dane kruha, a točke koje slijede su vezane uz Dan jabuka.

7. Recitaciju Dan jabuka, recitirali su učenici 4. razreda, a pp  Legende o jabuci prezentirala je učenica Anamarija Domazet  4. razred iz PŠ Crivac, voditelj učitelj Dario Šperkov.
8. Recitaciju Jabuke, izveli su učenici 2. i 3. razreda PŠ Crivac, voditeljica Mira Jurić.
9. Pjesmu Rajska jabuka recitirale su učenice Nina Svalina, 5. razred i Ena Domazet, 6. razred, MŠ Bračević, voditeljica Davorka Vrgoč.
10. Sorte jabuka, prezentacija plakata učenika 7. razreda PŠ Donje Ogorje, voditeljica Ivanka Runjić.
11. Recitaciju APPLE. kakve jabuke vole, izveli su učenici Kristijan Kapitanović, Marko Bacelj, 2. razred i Leo Tešija, 4. razred iz PŠ Donje Ogorje, voditeljica Ana Bakota.
12. Uzgoj jabuka u svijetu i Hrvatskoj, plakatom i pp prezentacijom pokazali su učenici Ivana Bešlić, Josip Marinić, Marina Mravak i Ante Oršulić, 8. razred MŠ Bračević, voditeljica Zdravka Jokić.
13. Koliko je važna Hranjiva vrijednost jabuka, ispričali su nam učenici 7. razreda MŠ Bračević, voditeljica Ivanka Runjić.
14. Jabuka u fizici, prezentirali učenici 8. razreda MŠ Bračević, voditeljica Jovanka Momčilović

15. Tehnološki proces proizvodnje soka od jabuka, ppt A. Jurić i L. Domazet, 7. razred, voditeljica Zlata Kuštre.
16. Igrokaz Ten Red Apples izveli su učenici 2. i 3. razreda PŠ Crivac, voditeljica Ana Bakota.
17. Igrokaz Jabuka, izveli su učenici 3. razreda PŠ Donje Ogorje, voditeljica Mira Ramljak.

18. Igrokaz Ukradene jabuke, izveli su učenici 7. razreda   PŠ Donje Ogorje, voditeljica Zlata Kurtov.
19. Štrudel od jabuka (ppt), postupak izrade napravljenog štrudla, za kušanje, prikazali su učenici 6. razreda MŠ Bračević, voditeljica Alenka Miljević.
20. Knjižicu o podrijetlu, sadnji i važnosti konzumiranja jabuke, prezentirali su učenici 5. i 7. razreda MŠ Bračević, a učenici PŠ Donje Ogorje napravili južnotirolski štrudel, voditeljica Danijela Gašpar.

21. Prostorno jabuku su oblikovali Luka Domazet i Anđela Svalina, 7. razred MŠ Bračević, voditeljica Lada Sarač.
22. Likovno uredili pozornicu i učionicu likovnim radovima učenici PŠ Donje Ogorje, voditeljica Sanja Mirošević.

Župnik fra Stipan Bešlić blagoslovio je jela koje su donijeli učenici, roditelji i učitelji. Uslijedilo je zajedničko blagovanje.

Foto-album