« Svibanj 2024 »

DISEMINACIJA EU PROJEKTA
HUPE - SPLIT
Autor: Alenka Miljević, 5. 5. 2016.

Na aktivu Hrvatskog udruženja profesora engleskog jezika,  Splitsko-dalmatinske županije učiteljica Alenka Miljević održala je predavanje o njenoj mobilnosti u sklopu školskog projekta Inovativnost, kreativnost, otvorenost - znanje za budućnost, Erasmus+ - KA1 u Dublinu.

SPLIT BRANCH MEETING REPORT

The third and final HUPE Split branch meeting for the school year 2015/16 was held on May 5, 2016 at Language Centre Sintagma in Split. The agenda included two workshops, one by Ivana Duran and other by Alenka Miljević. 16 teachers registered for the meeting but it was attended by 13 people.

The topic of Ivana's workshop was Pedagogical communication – motivating students in the classroom. Although we often think of it as one of the oldest topics since the beginning of education, Ivana showed us it's rather new and warned us about its importance in the classroom. She gave an overview of what we know and an insight into scientific approach to communication. She also presented classroom communication techniques.

Alenka presented one of her numerous projects. As part of the Erasmus+ programme and KA1 project "Innovation, Creativity , Openness – Knowledge for the Future" she attended a course for teachers in Dublin called "Talking to people: Cooperative Methodology for teaching". On this occasion she shared her experiences about Irish life and culture, what she learned from a visit to an Irish school and some practical online resources and tips for our classroom like videos and radio documentaries with educational worksheets.

Branka Šegvić, HUPE Split