Izvanučionička nastava
TERENSKA NASTAVA - ZADAR - NIN
Autor: Dario Dado Šperkov, 13. 6. 2019.

Učenici od 1. do 8. razreda bili su na terenskoj nastavi u Zadru i Ninu, 12. lipnja 2019. godine, razgledali su znamenitosti ovih gradova, posjetili su Muzej antičkog stakla, Muzej Iluzija, polja soli u Solani Nin i Kuću soli.

Stigli smo u grad koji se smjestio u samom srcu Jadranskoga mora.

Šetnjom njegovim ulicama stigli smo do Muzeja antičkog stakla gdje su učenici mogli uživati promatrajući način izrade staklenih predmeta puhanjem.

Doznali smo da muzej ima zbirku od 5000 staklenih predmeta iz doba antike (1. stoljeće prije Krista – 5. stoljeća). Učenici su doznali da su stakleni predmeti pronađeni na lokalitetima u Zadru, Ninu, Starigradu podno planine Velebit i u Asseriji kod Benkovca.

Nakon Muzeja antičkog stakla učenici kao i učitelji uživali su u Muzeju iluzija. Optičke iluzije daju nestvaran osjećaj prostora i dimenzije.

Prošetali smo zadarskim ulicama i najpoznatijom Kalelargom. Učenici su vidjeli gradski forum i Trg pet bunara.

Prolazeći kroz trojna vrata izašli smo na Trg pet bunara i pritom vidjeli dio gradskih bedema. Učitelj Tvrtko Roguljić upozorio je učenike na motiv krilatog lava uklesanog u kamenu koji simbolizira vladavinu Mletaka (Venecije) u kojem su periodu ta vrata i nastala.

Šetnjom Zadrom učenici su posjetili i sakralne objekte: crkvu sv. Donata, katedralu sv. Stošije i crkvu sv. Šime.

Šetajući zadarskom rivom stigli smo do zapadnog dijela rive i uživali u zvukovima Morskih Orgulja zadarskog arhitekte Nikole Bašića.

Pozdrav Suncu je  jedinstvena instalacija u obliku kruga. Učenicima je objašnjeno  da instalacija koja se sastoji od višeslojnih staklenih ploča danju upija sunčevu svjetlost, a zalaskom Sunca staklene ploče proizvode iznimno dojmljivu svjetlosnu igru u kojoj uživaju stanovnici Zadra i njegovi turisti.

Autobusom smo se uputili prema najstarijem hrvatskom kraljevskom gradu Ninu koji se smjestio na uvali Jadranskoga mora u Zadarskoj županiji.

Doznali smo da je solana Nin stara više od 1 500 godina. Učenici su upoznati da je solana Nin jedina solana na Jadranskome moru u kojoj se sol sakuplja na otvorenim poljima soli. U proljeće bazeni se pune morskom vodom i krajem proljeća i početkom ljeta voda isparava, a na dnu bazena ostaje morska sol koja se ručno „ bere“.

Učenici su u kući soli vidjeli i okusili razliku između obične soli i cvijeta soli. Tanki listići kristala koji ostaju na površini mora koja se bere ranim jutrom ili kasno navečer kada nema vjetra. Doznali su da je tako ručno brana sol najzdravija jer sadrži jod morskih algi i minerale.

Učenici su doznali da polja bazena udomljava preko 280 vrsta ptica selica koje prelijeću Jadransko more  do njihovih zimovališta u Africi ili na Mediteranu.

Dvije rijetke i ugrožene vrste ptica su vlastelica, mala bijela čaplja, i vodomar. Učenici su doznali za račića slaništara koji je prilagođen životu u izrazito slanoj vodi i njime se vlastelica hrani. Vidjeli smo i kušali jestivu biljku sa solane zvanu slanuša koju obožavaju plamenci zbog koje su izrazito ružičaste boje.

U sklopu solane Nin posjetili smo i kuću soli u kojoj smo vidjeli stare fotografije koje su nam dočarale kako se sol i kojim se alatima brala u prošlosti.