IZVJEŠTAJ O PROVEDBI PROJEKTA SRETNO DIJETE
Autor: Ines Sedlar Kolar, 8. 9. 2017.

Veliki uspjeh programa Sretno dijete za 27 škola iz 6 županija

Sretno dijete: program obrazovanja za socijalni i osobni razvoj djece, mladih i učitelja u sredinama s manje mogućnosti proveden je uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja u proteklih 10 mjeseci.

Oboji svijet 2016, Isti smo u različitosti, Dario Sanički, OŠ V. Nazora, Topusko

U projektu je sudjelovalo 90 učitelja i stručnih suradnika iz 38 škola u 6 županija: Zagrebačke, Brodsko-posavske, Splitsko-dalmatinske, Koprivničko-križevačke, Krapinsko-zagorske i Osječko-baranjske. Cilj je sustavno i dugoročno razvijati socijalne i emocionalne kompetencije djece u dobi od 7 do 18 godina, s naglaskom na mjesta s manje mogućnosti. Ove se kompetencije odnose na područja komunikacije i odnosa, prevencije nasilja, kreativnosti te vlastite uspješnosti. Također je bio cilj unaprijediti kompetencije učitelja i stručnih suradnika za poticanje osobnog i socijalnog razvoja djece.

Središnja aktivnost projekta bila je trodnevna edukacija „Sretno dijete: implementacija programa za osobni i socijalni razvoj u školi“, održana u tri navrata u Vrbovcu, Splitu i Našicama, a voditeljice i autorice su bile Eli Pijaca Plavšić, Višnja Pavlović, Jelena Perak i Ana Munivrana iz Foruma za slobodu odgoja. Sudionici su izrazili velik entuzijazam i aktivnu uključenost tijekom edukacije te je vladala odlična radna atmosfera. Podijeljen im je i komplet stručnih materijala i predložaka radionica za razvoj programa unutar škola.

Nakon edukacije sudionici su predstavili program svojim kolegama te je njih 75 implementiralo projekt na razini škole. Ukupno je čak 2285 učenica i učenika sudjelovalo na radionicama i u ostalim aktivnostima projekta do kraja školske godine 2016./2017. Većina škola planira nastaviti s provedbom programa i u idućoj školskoj godini.

Drage kolegice i kolege koji ste sudjelovali u projektu Sretno dijete, dok počinje nova školska godina s veseljem se prisjećamo protekle, u kojoj smo imali jako lijepu suradnju sa svima vama. I nas same iznenadili su vaši rezultati, jer kad se sve zbroji zajedno ste uključili čak 2285 učenica i učenika u aktivnosti! I to u manje od 3 mjeseca. No, nije sve u brojkama jer posebno su nam se svidjeli vaš trud i ideje i način na koji ste koristili materijale i smišljali svoje inicijative.

Kompilacija Vaših izvještaja, fotografija i rezultata je stvarno super i šaljemo vam je objedinjenu u privitku:

• Aktivnosti škola (nadam se da je svima u redu da podijelimo međusobno sažetke što ste radili jer ima jako zanimljivih ideja za radionice i aktivnosti). Naravno, slobodno nas korigirajte ako smo naveli neki netočan podatak, nekog zaboravili, ako ne želite da se nešto objavi i sl. Naime, dokument je dosta opsežan pa nismo mogli uvrstiti baš sve fotografije, ali smo naveli sve aktivnosti i nastojali odabrati najzgodniji materijal.
  • Uz to šaljemo i jedan kratki Sažetak, kao i
  • izvatke iz Službenog Izvještaja o projektu (tu su vaši citati i evaluacije, brojke itd.)

Slobodno možete koristiti neke od tekstova i za vaše članke ako ćete objavljivati na webu i sl.

Veselimo se i ovoj školskoj godini i nadamo se da ćete imati prilike provesti neke od odličnih ideja koje ste nam izložili u svojim planovima.

Za sve vas koji još niste primjenjivali radionice, bit će super ako krenete od ove školske godine!

Srdačan pozdrav od FSO ekipe i vaših trenerica,

Ana, Eli, Višnja i Jelena